Kremacja czy tradycyjny pochówek - co wybrać?
W momencie śmierci bliskiego wiele osób zastanawia się, jaki rodzaj ceremonii pogrzebowej będzie najlepszy. Część tradycji i obyczajów związanych z pogrzebami przetrwało przez wieki, ale w ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje kremacja. Jeśli zmarły przed śmiercią nie wyraził konkretnego życzenia, decyzję między kremacją a tradycyjnym pochówkiem podejmuje rodzina.
Czym charakteryzuje się kremacja?
Kremacja to proces spopielenia ciała zmarłego, które odbywa się w specjalnym piecu kremacyjnym. Jedną z największych zalet kremacji jest oszczędność przestrzeni na cmentarzach, bowiem urna z prochami zajmuje znacznie mniej miejsca niż tradycyjna trumna. Kolejnym plusem jest większa elastyczność czasowa, ponieważ ceremonia pożegnalna nie musi odbyć się w ciągu kilku dni od śmierci bliskiego. Zajmujemy się kremacją zwłok z Pruszkowie i możemy zapewnić, że proces ten przebiega z pełnym poszanowaniem zmarłego. Kremacja jest ponadto znacznie tańsza od klasycznego pochówku, choć wciąż nie jest zalecana przez Kościół Katolicki.
Jakie są zalety i wady tradycyjnego pochówku?
Tradycyjny pochówek związany jest z określoną ceremonią, obrzędami i modlitwami charakterystycznymi dla danego wyznania. W Polsce ze względów religijnych ciągle jest najczęściej wybieraną formą pogrzebu. Stanowi on symboliczne uczczenie pamięci zmarłego i niesie emocjonalne ukojenie po stracie. Aby jednak dokonać pochówku w tradycyjnej formule, należy zadbać o miejsce na cmentarzu i przygotowanie grobu, w którym zmieści się trumna z ciałem zmarłego. Tradycyjny pochówek musi odbyć się stosunkowo szybko i niestety potrafi być bardzo kosztowny. W ostatnim czasie zwraca się szczególną uwagę na ekologiczne aspekty pogrzebów – klasyczny pochówek stanowi potencjalne zagrożenie dla wód gruntowych.