Kremacja ciała a chrześcijaństwo
Chrześcijaństwo jest religią o największej liczbie wyznawców na całym świecie. Co ciekawe, istnieje ponad 41 tysięcy jego odłamów. Nie od dziś wiadomo, że wiara wiąże się z różnego rodzaju obrządkami oraz sakramentami. Jednym z nich jest oczywiście ostatnie pożegnanie wiernego, czyli pogrzeb. Jeszcze do niedawna możliwy był jedynie pochówek. Dzięki rozwojowi nauki oraz technologii obecnie można zdecydować się również na spopielenie zwłok.
Czy Kościół zezwala na kremację?
To pytanie bardzo często pojawia się w głowach wiernych, których czeka ostatnie pożegnanie z bliską im osobą. Aby uczynić to zgodnie z założeniami religii, należy sięgnąć do Instrukcji „Ad resurgendum cum Christo”, która została wydana w 2016 roku. Zgodnie ze wspomnianym dokumentem, kremacja nie jest sprzeczna z religią chrześcijańską. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby skorzystać z usług pogrzebowych w Brwinowie polegających na spopieleniu zwłok.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że kremacja powinna odbyć się za przyzwoleniem osoby zmarłej. Jeżeli nie posiadamy informacji co do jej woli, najlepiej jest zdecydować się na tradycyjny pochówek. Jest to przesłanka wyszczególniona we wspomnianej wcześniej instrukcji.
Gdzie powinny być przechowywane prochy osoby zmarłej?
Kościół wskazuje jednak na konkretne miejsca, w których należy ulokować prochy osoby zmarłej. We wspomnianej instrukcji wyraźnie zaznaczono, że muszą one znajdować się w miejscu świętym. Do tego grona zaliczamy cmentarze, budynki kościołów oraz inne miejsca wydzielone przez jego władze. Taki warunek podyktowany jest założeniami religii. Chodzi o to, aby pamięć o zmarłym nie wygasła, jak również o zapewnienie bliskim odpowiedniej przestrzeni do modlitwy.
Jak łatwo się domyślić, przechowywanie prochów w domach jest niedopuszczalne. To samo dotyczy ich rozsypywania czy przerabiania na inne przedmioty (biżuteria, figurki, pamiątki). Pomimo że często można zaobserwować takie zachowania w filmach i serialach, w rzeczywistości są one bezwzględnie zabronione przez Kościół.