Jakie dokumenty są niezbędne do załatwienia pochówku?
Odejście bliskiej osoby wiąże się z wieloma emocjami. To moment, w którym trudno jest pozbierać myśli. Warto więc wcześniej zapoznać się z kilkoma istotnymi informacjami dotyczącymi organizacji pogrzebu. Wówczas konieczne będzie bowiem przedstawienie różnego rodzaju dokumentacji. Warto zaznaczyć, że jest ona konieczna do załatwienia pochówku.
Niezbędne dokumenty do organizacji pogrzebu
Nie ma możliwości załatwienia pochówku bez posiadania odpowiednich dokumentów. Aby zorganizować pogrzeb, będziesz potrzebować:
- karty zgonu – wystawia ją lekarz bezpośrednio po stwierdzeniu zgonu. Pamiętaj, że jeżeli śmierć nastąpiła w domu, po czym zostało wezwane pogotowie, otrzymasz jedynie tzw. protokół zgonu. Na jego podstawie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wystawi kartę zgonu. W tym celu musisz zgłosić się do przychodni samodzielnie. W przypadku zgonu w szpitalu jest ona wystawiana od razu.
- aktu zgonu – najpóźniej 3 dni po śmierci bliskiego musisz udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w miejscowości, gdzie nastąpił zgon. Zabierz ze sobą otrzymaną wcześniej kartę zgonu, a także dowód osobisty zmarłego. Na tej podstawie urząd wystawi akt zgonu.
Dzięki powyższym dokumentom nasz zakład pogrzebowy w Pruszkowie może odebrać ciało. Aby dopełnić wszelkich formalności, musisz przygotować także inne zaświadczenia. Jeżeli chcesz skorzystać z zasiłku pogrzebowego, konieczna będzie legitymacja ZUS zmarłego oraz współmałżonka. Oprócz tego niezbędny okaże się dokument potwierdzający pokrewieństwo ze zmarłym (akt małżeństwa, urodzenia), a także NIP zmarłego i jego współmałżonka. Jeżeli pogrzeb ma odbyć się poza parafią zmarłego, należy wcześniej załatwić zgodę od parafii mu właściwej.
Kiedy skontaktować się z zakładem pogrzebowym?
Skontaktuj się z zakładem pogrzebowy już po otrzymaniu karty zgonu. Nie warto zwlekać, ponieważ ciało powinno być w miarę możliwości jak najszybciej przewiezione do chłodni. Następnie w raz z rodziną będziesz musiał ustalić szczegóły ceremonii, takie jak data, miejsce oraz rodzaj obrządku.